Trtnete
2006.06.13. 12:04
1457. prilis 8-n szletett, mikor elkszlt az a kastlyerd, amelyet Ota Dokan, a Muromacsi-korszak jeents hadvezre, vdelmi clokkal ptetett; s ezt a helyet Edonak ("folytorkolat") nevezte el. Dokan uralma alatt Edo gyorsan fejdtt, s Kauto tartomny kulcsfontossg, virgz vrosv vlt. Dokan halla utn rohamos hanyatls kvetkezett 1590-ig, amikor az els Tokugava hadvezr, Iejaszu szkhelyl vlasztotta. Erre az vre esik a japn nemzeti egysg megteremtse is. 1603-ban Iejaszu lett a sogun, kormnya szkhelye pedig Edo. A fvros azonban a csszr szkhelye, Kioto maradt. Az 1603-1867. kztti idszakot, az elszigeteldsi politika szzadait, a japn trtnelemben Edo-korszaknak nevezik. 1853-1854-ben Perry amerikai tengernagy flottja kiknyszertette a japn kiktk megnyitsst. 1868-ban Mucuhit Meidzsi csszr vget vetett a sogunok uralmnyak, s szkhelyt Edoba helyezte t. Edo ekkor kapta j nevt, mgpedig gy, hogy megtartsa Kioto nevnek valamennyi sztagjt. A nv jelentse: "keleti fvros".
1898. oktber 1-n lpett letbe a fvrosi kzigazgats. A vros laki ekkor nyertk el a polgrmester-vlaszts jogt, amelynek emlkre oktber 1-t mg ma is, mint a "tokioi polgrok napjt" nneplik.
A II. vilghbor puszttst kveten az igen gyors tem gazdasgi fejlds alapjn a japn fvros ismt a vilg egyik leggyorsabban nvekv vrosv vlt.
Forrs: A vilg fvrosai
|